A tak pár slov o tmě:
Nyní si řeknem co nejstručněji něco o tmě, jelikož přílišné bezdůvodné povídání a odůvodňování zdržují od samotného praktikování ať už jakékoliv techniky, která vede k vyšším duchovním stavům.
Přesto si o tom něco musíš přečíst.
Dočítám se, že tato technika vychází z původní tradice yangtik z Tibetu, ale je nanejvýš pravděpodobné, že toto praktikování znaly všechny civilizace i jednotlivci, kteří se chtěli podívat do sebe. Je zcela určité, že každý, který se chtěl věnovat duchovní praxi si musel najít nějaké místo, kde bude klid a nebude ho nikdo rušit. Nejpříhodnější místo, kde toho mohl dosáhnout je jeskyně takže první, kdo toto začli praktikovat byli lidé, kteří se uchylovali do jeskyní a zde zjistili co dělá naprostá tma s vědomím a s vnímáním. Takže tato praxe je prakticky od počátku jelikož i zvířata mají šišinku.
Vzhledem k tomu, že než-li byla lidem do domů zavedena elektřina žili v přirozeném harmonogramu přírody, kdy je den a noc a tvorba hormonů jako je melatonin přizozená. Jenže s příchodem elektřiny, svíčky a lampy vynechám se lidé dostali do jistého bludného kruhu, kdy jsou prakticky celý den vystaveni světlu tak, že když je noc otravují sama sebe umělým osvětlením a jejich tělo i mysl z toho strádájí.
Na základě nových výzkumů i když k tomu není potřeba výzkum, aby člověk zjistil, že tma je prostě blahodárná bylo zjištěno, že melatonin má dalekosáhlé účinky na stav celého organismu. Melatonin se účastní koordinace denních rytmů a spánku. Jeho hladina v krvi se za normálních okolností zvyšuje po nástupu tmy a vrcholí uprostřed noci, aby podpořila spánek. Nedostatek melatoninu způsobuje nespavost. Podívej se, jak rozsáhlé účinky má melatonin, hormon, který vytváří endokrinní žláza šišinka.
-ovlivňuje oběh krve, krevní tlak, tělesnou teplotu, metabolismus cukrů, tuků i bílkovin. Působí proti alzheimerově a parkinsonově chorobě, zpomalí stárnutí, zlepší imunitu i fyzickou kondici. Ovlivňuje produkci pohlavních hormonů, imunologické reakce organismu, průběh stárnutí, chování i psychologické reakce. Na základě některých laboratorních nálezů začal být melatonin prezentován ve vědeckém i bulvárním tisku jako téměř zázračný hormon, ovlivňující stárnutí, nádorová onemocnění i imunitu. Za nejvýznamnější jsou považovány jeho synchronizační, imunostimulační a antioxidační účinky.
Podávání melatoninu pacientům na klinikách potvrdilo, že melatonin může být s úspěchem použit při léčení poruch spánku, zejména však u slepých osob a u pacientů s neurologickými potížemi. Experimentálně a dobrovolně používali melatonin i účastníci světového fyziologického kongresu v Austrálii, aby pomohli při ověřování účinků melatoninu při odstraňování tzv. jet lag symptomů – přechodného zhroucení biologických rytmů způsobeného přeletem několika časových pásem.
Je třeba si uvědomit, že melatonin se tvoří pouze ve tmě. Nadbytečné osvětlení v noci v podobě různých lampiček, blikajících televizorů a počítačů nebo osvětlení z ulice je možná také jednou z nedostatečně chápaných příčin nespavosti nebo dalších poruch způsobených nedostatkem melatoninu. Zejména děti by měly vždy spát v místnostech, kde je zajištěna opravdu tma bez světýlek a světel z venkovních lamp.
Rizika světla v noci
Řada studií ukazuje, že vystavení organismu světlu v noci, kdy se má za tmy vytvářet melatonin, zvyšuje riziko výskytu rakoviny prostaty, dělohy a prsu. Je to zřejmě proto, že melatonin výrazně ovlivňuje vývoj a hormonální produkci vaječníků a varlat. Tak například v Seattlu sledovali 813 pacientů a 793 kontrolních osob po dobu pěti let. Riziko rakoviny prsu bylo vyšší u žen, které spaly v prosvětlených ložnicích, a zvyšovalo se s pokračujícím věkem a s počtem hodin strávených v noci na světle.
Jedna z velkých studií zjistila, že riziko vzniku rakoviny prsu se zvyšuje u žen, které pracovaly po řadu let v noci, o 36 % v porovnání s těmi, které v noci nepracovaly. Na základě těchto zjištění zařadili experti světové zdravotnické organizace práci v noci na seznam látek vyvolávajících rakovinu. Noční směny zvyšují také riziko kardiovaskulárních onemocnění, problémů se zažíváním a jsou velmi riskantní zejména pro těhotné ženy.
Onkologické působení melatoninu
Studie, které ukazovaly na to, že melatonin brzdí růst zhoubných nádorů, vyvolaly zájem desítek laboratoří a klinik. Teprve později se zjistilo, že nejdůležitější je antioxidační působení melatoninu. Tento hormon je považován za nejúčinnější zametač škodlivých kyslíkových radikálů. Je schopen stimulovat antioxidační enzymy a redukovat oxidační stres.
Více se můžeš dočíst zde uvádím odkazy na povídání o šišince a odkazy na centra tmy v čr, kdyby jsi měl-a zájem o jiné místo či čas:
Terapie tmou
• Šišinka – světloměr a regulátor v organizmu
• Co byste měli určitě vědět o šišince mozkové
• Šišinka
centra:
http://terapie-tmou-u-stedricha.webnode.cz/
http://mistovsrdci.cz/terapie-tmou-pobyt-ve-tme/pobyty-ve-tme-na-morave/
http://www.terapietmou.eu/index.php/cz/terapie-sluzby/terapie-tmou
http://www.brc.cz/terapie-tmou-1/
http://www.terapie-tmou-u-brna.cz/#!
Uvádím zde z důvodů, kdybych měl plno nebo se ti moje místnost nelíbila.
Jistě však jsou i další centra o jejich existenci mě můžeš informovat budou přidána.
Konkurence v tomto směru nic neznamená, jelikož když máš něco co lidem prospívá, léčí je to – dávej co můžeš a raduj se. Osobně jsem zato, že všechna centra by měla úzce spolupracovat.